E mërkurë, Shkurt 21, 2018
Europa

Europa

Në nëntor të vitit 2016, Komisioni Europian i rekomandoi Këshillit Europian hapjen e negociatave me Shqipërinë. Mirëpo Këshilli nuk e mbështeti këtë rekomandim duke e shtyrë hapjen e negociatave në një kohë të pacaktuar. Përpara ishin zgjedhjet parlamentare të...
Të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor e shikojnë të ardhmen e tyre në familjen europiane. Por për fat të keq, të paktën tani për tani, projekti i integrimit europian në  vendet ballkanike perceptohet ende dhe debatohet thjesht si një sipërmarrje...
BE duket t’i ketë mbijetuar krizës ekzistenciale të votimit të Brexit, ardhjes në pushtet të Donald Trampit (Donald Trump) dhe rritjes së mbështetjes për ekstremin e djathtë në mbarë kontinentin. Por Bashkimi Europian dhe influence e tij ndërkombëtare mbeten...
Qeveria spanjolle shpalli 21 dhjetorin si datën kur do të mbahen zgjedhjet e reja në Katalonjë, me qëllimin për të rivendosur stabilitetin dhe shtetin ligjor pas një krize të tejzgjatur e cila kulmoi me referendumin e jashtëligjshëm të mbajtur nga...

A po shpërbëhet Europa?

  Sikur të më kishin futur në një koma të induktuar në janar 2005, do të kisha rënë në gjumin e përkohshëm si një europian i lumtur. Me zgjerimin e Bashkimit Europian dhe përfshirjen e mjaft demokracive post-komuniste, ëndrra e...
          Për të kuptuar se çfarë do të thotë tranzicion dhe arritje demografike duhet të udhëtosh nëpër Kinë: një sfidë shumë e madhe për botën. Por Europa ka më shumë pasuri se sa mendon ajo. Kur ajo i siguron vetes mjete...
Të japim lajmin e mirë si fillim: rrëzimi i negociatave të koalicionit në Berlin e ka shpëtuar vendin nga një qeveri në stagnacion, një qeveri pa vizion apo ambicie. Nëse Kancelarja Angela Merkel do të arrinte të formonte një...
Fjalimi i fundit i kryekomisionerit Juncker përmendi shkurtazi zgjerimin, qetësuese për disa, por duke ripërsëritur mungesën e vendimeve të rëndësishme të zgjerimit deri në pranverën e 2019. Pak fjalë shpësëdhënëse dhe konkrete u dhanë për Serbinë dhe Malin e...
  Zgjedhja e Emanuel Macron është lajm i mirë jo vetëm për Francën por gjithashtu për Gjermaninë dhe bashkëpunimin gjermano-francez. Kjo për shkak se Macron është një europianist i bindur që dëshiron të ndërmarrë hapa të mëtejshme në drejtim të...
Udhëheqësit e Bashkimit Europian befas janë zgjuar përballë realiteteve të reja në Ballkan. Në një takim të paradokohshëm, ata theksuan domosdoshmërinë për rritjen e angazhimit të BE-së për të ruajtur qëndrueshmërinë – dhe për të zmbrapsur ndikimin rus –...