E mërkurë, Shkurt 21, 2018
Letra

Letra

Tek përpiqem sot të kthehem tek përjetimet në Geton e Varshavës në ato dy vite nga nëntori 1940 deri në qershor 1942, kujtimet më shkrihen në një tablo të vetme, sikur të kishin zgjatur vetëm për një ditë dhe...
Shqipëroi: Jerina Zaloshnja     Dimër, 1996   I shqetësuar për atë që po ndodhte në gazetarinë latino- amerikane, Gabriel Garsia Markes (Gabriel García Márquez), autori fitues i “Çmimit “Nobel” me romanin “Njëqind vjet vetmi” dhe një ish-reporter gazete një herë e një kohë;...

Shurdhqorri

Tregim nga Lara Vapnyarç Sashë- shurdhqorri, hyri në jetën tonë, pak ditë pasi Olga ra në dashuri me të. Olga është shoqe e nënës time. Unë e njoha Olgën kur qeshë e vockël fare, pra, pothuaj në të njëjtën kohë...
E kemi vrarë meçkën, por jo këlyshët e saj… Këngë popullore   « Rroftë Petronilo Flores ! » Kjo thirrje është ngjitur duke u përplasur pas faqeve të përroskës dhe ka ardhur deri në vendin ku mbaheshim ne. Pastaj është fashitur. Përgjatë një çasti, era që frynte nga...
Intervistoi George Plimpton Lajmi i madh është se Billi Kollins është përzgjedhur si poeti më i ri i laureuar nga Libraria e Kongresit Amerikan. Në listen e të lauruarve janë Robert Penn warren, Joseph Brodsky, Robert Pinsky dhe së fundi...
Të shkruash, a është kjo aftësia për t’iu thyer realitetit, për t’iu strukur atij në gji ? Do të na pëlqente të strukeshim, por ç’më ndodh atëherë ? Çfarë iu ndodh atyre që nuk e njohin vërtet realitetin ? Ai është kaq...

Ne jemi tre, tre kallogre!

JERINA ZALOSHNJA Të mërkurën mbasdite, arkitektja, doktoresha dhe unë trokitëm në derën e shtëpisë së shkrimtarit S.D. që qe shuar plot një muaj më parë nga një sëmundje tepër e gjatë, e cila mbas dymbëdhjetë viteve, ia nxorri edhe pikën...
PREÇ ZOGAJ Dritëro Agolli vdiq, Shqipëria e thellë e brezave, ajo shpirtërorja, që nuk na numëron si individë, por na njeh si bashkësi e shpirtit shqiptar, është në zi. Dritëro Agolli erdhi në letrat shqipe nga kjo Shqipëri e të...
  Babai vdiq. Ata më lajmëruan më gjashtë e gjysëm të pasdites pasi kish marrë fund cdo gjë, pasi kishin thirrur edhe mjekun e lagjes që ai të vërtetonte vdekjen klinike. Por edhe pa më lajmëruar ata, unë e dija...
Kini parasysh që Haili ka vetëm dy muaj që punon për ne. Është 24 vjeç dhe fiton 8.35 $ në orë. Ajo vjen në punë çdo mëngjes me një kupë të madhe kafeje, të cilën e ble nga një...