E mërkurë, Shkurt 21, 2018
Profil/Intervista

Profil/Intervista

Deklarata e Kryeministrit shqiptar, Edi Rama, se do të bashkojë Shqipërinë me Kosovën në rast se Bashkimi Europian zbeh aspiratat për anëtarësimin në Union, vazhdon të bëjë bujë dhe të analizohet nga ekspertët. Albert Rakipi, nga Instituti i Studimeve Ndërkombëtare...
Austria dhe Shqipëria kanë një marrëdhënie të veçantë që shkon shumë pas në histori. Jo shumë vende mund të pretendojnë të kenë pasur marrëdhënie të tilla dypalëshe, që vijojnë prej më shumë se 100 vjetësh. Ishte si fillim...
SARA KELMENDI Emri i Camille Claudel ​asociohet rëndom me dy emra burrash të njohur: të vëllain, njeriun e letrave Paul Claudel dhe mësuesin e saj, Auguste Rodin. Ky i fundit e mori në studion e tij Claudel kur ajo ishte...
Intervistë e Dr. Albert Rakipit për Deutsche Welle - reflektime mbi Europën në përvjetorin e 60-të të Traktateve të Romës.   Çfarë e rrezikon sot projektin politik europian të Schuman?   I nisur si një projekt për sigurinë, Bashkimi Europian u shndërrua...

Kush ishte Sali Butka

  “Sali Butka ka zhveshur pallën dhe po bën luftëra të rrepta. Nga ana e Korçës po tregon trimërinë e tij si shqiptarët e moçëm në kohën e Skënderbeut.” Kështu shkruante Gazeta Liri e Shqipërisë, kur më 7 dhjetor...
Intervistë me Ylljet Aliçkën, autor i librit "Ndërkombëtarët"   Çfarë është libri "Ndërkombëtarët"? Si dhe pse ju lindi kjo ide? A ka lidhje ai me faktin se ju keni punuar për një kohë në një përfaqësi të huaj në Tiranë?   Ideja...
Intervistë me SH.S. Znj. Dewi van de Weerd, Ambasadore e Mbretërisë së Holandës në Shqipëri   Kur qeveria e Holandës mori presidencën e BE në fillim të këtij muaji, ata ishin të parët që pohuan se nuk ishte koha më...
RUDINA HOXHA Gazmend Freitag është një artist kosovar që jeton dhe bën karrierën e tij artistike në Linz të Austrisë. Ai ka lindur më 25 maj 1968 në Pataqan i Poshtëm. Në një intervistë ekskluzive për “Tirana Times”, artisti shpreh...
  Kur avioni i Alitalias u ngrit nga Aeroporti i Rinasit dhe njerëzit, shtëpitë dhe pemët në tokë filluan të zvogëloheshin, ai mendoi se ajo që po ndodhte ishte reale. Po ndodhte vërtet dhe ishte krejtësisht e pangjashme me mënyrën se...
Piktura e saj e parë ishte një portret i vetes të cilin ja dha djaloshit që dashuronte. Të dy porsa ishin përfshirë në një aksident të tmerrshëm. Pas mbarimit të shkollës, autobuzi ku kishte hipur bashkë me Alehandron për...