Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit për Bashkëpunimin në fushën e Turizmit ndërmjet Kinës dhe Shqipërisë

0

Ambasadori i Kinës në Shqipëri Zhou Ding nënshkroi “Memorandumin e mirëkuptimit për bashkëpunimin turistik ndërmjet Ministrisë së Kulturës dhe Turizmit të Republikës Popullore të Kinës dhe Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit të Republikës së Shqipërisë” me Ministren Shqiptare të Turizmit dhe Mjedisit Znj. Mirela Kumbaro.

Ambasadori Zhou shprehu besimin se memorandumi i mirëkuptimit për bashkëpunimin në fushën e turizmit ndërmjet Kinës dhe Shqipërisë si dhe marrëveshja historike për heqjen e ndërsjelltë të vizave që u firmos nga palët jo shumë kohë më pare, do të nxitin në masë të madhe potencialin e bashkëpunimit turistik Kinë-Shqipëri dhe do të promovojnë lidhjet njerëzore ndërmjet të dy vendeve.

Cilat janë 5 destinacionet që nuk duhen humbur nga turistët shqiptarë?

1.Pekin – Muri i Madh Kinez

Pekini, kryeqyteti i Kinës, është destinacioni më popullor turistik çdo vit. Ju mund prezantoheni dhe njiheni me kulturën dhe historinë kineze me vetëm këtë destinacion. Qyteti i Ndaluar dhe Muri i Madh tërheqin miliona vizitorë çdo vit. Që nga shekulli i 17 -të, ky monument arkitektonik ka qenë një simbol i Kinës ppor njëkohësisht është edhe në listën e 7 mrekullive të botës.

Gjatësia e tij është 10 mijë li, ose më shumë se 20 mijë kilometra, krahasohet me një dragua të tronditur që shtrihet nga Deti i Verdhë në Malet Tibetiane. Nuk ka strukturë tjetër të ngjashme në tokë.

2. Xi’an – Ushtria Terrakota

Ushtria Terrakota në Xi’an konsiderohet si një nga vendet më të mëdha arkeologjike në botë. Janë zbuluar më shumë se 6000 luftëtarë dhe kuaj terrakote me përmasa reale, të gjithë me shprehje dhe poza të ndryshme ndërkohë që shumë të tjerë mbeten të pazbuluar. Simbolizon mitin për jetën e përtejme që ekzistonte në kohërat antike. Për të mbrojtur perandorin në jetën e përtejme u ndërtuan ushtritë terrakote, ku pas vdekjes, perandori i parë e kishte varrin e tij të rrethuar me mijëra modele të hollësishme të cilat ishin kopje të ushtarëve të Qin ShiHuang (Perandori i I).

3. Chengdu – Qyteti i Pandave Gjigante të Lezetshme

Edhe pse ka panda gjigante në kopshtet zoologjike në vende të ndryshme rreth Kinës, vendi më i mirë për të parë panda është në Chengdu. Ju gjithashtu mund të merrni pjesë në programe vullnetare për t’u kujdesur për pandat gjigante.

400 km nga Chengdu do të gjeni rezervën e natyrës nëntë-fshat me emrin kinez Jiuzhaigou. Ky park kombëtar është i vendosur në Malet e Minshanit në një lartësi prej 2000-4800 m, duke mbuluar një sipërfaqe prej 600 km2. Parku është i mbuluar nga ujëvara shumë-kaskadë dhe 108 liqene të formuar nga shkrirja e akullnajave, me ngjyra blu, jeshile dhe të verdhë, duke shpjeguar ngjyrën që rezulton nga aktiviteti jetik i algave.

4. Dunhuang – Shpellat Mogao

“Në Perëndim është Luvri; në lindje janë shpellat Mogao

Shpellat Mogao janë të famshme për muralet e tyre të hollë dhe statujat budiste. Shpellat Mogao u përfshinë në listën e trashëgimisë kulturore botërore të UNESCO-s në vitin 1987. Duke u dalluar në shkretëtirë, Shpellat Mogao janë si një perlë vezulluese që zbukuron Rrugën e Mëndafshit.

Përveç shpellave Mogao, në Dunhuang do t’ju bëjnë përshtypje edhe mrekullitë në Parkun Gjeologjik Kombëtar Yardang (Qyteti fantazmë) dhe malet Singing Sand (Mingsha).

5. Zhangjiajie – Bukuri e Pastër Natyrore

Zhangjiajie është e famshme për majat e saj të pasigurta, përrenjtë e kthjellët, pyjet e dendura, shpellat e mëdha karstike dhe biodiversitetin.

Është një nga zonat piktoreske që duhet parë në Kinë. Është bërë e njohur për udhëtarët e huaj nëpërmjet filmit Avatar. Malet Hallelujah janë frymëzuar (pjesërisht) nga majat si Shtylla Qiellore në Parkun Kombëtar Pyjor të Zhangjiajie

SHPËRNDAJE